Loading...
Judul : RPP Bahasa Sunda SD Kelas 5 Semester 2 Materi Menyusun Paragraf
link : RPP Bahasa Sunda SD Kelas 5 Semester 2 Materi Menyusun Paragraf
RPP Bahasa Sunda SD Kelas 5 Semester 2 Materi Menyusun Paragraf
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)
Sekolah : SDN 2 Sindangpalay
Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : 5 (lima)/2(dua)
Pertemuan Ke : 3
Alokasi Waktu : 2 x 35 menit
Hari/Tanggal : Sabtu, 18 Februari 2017
A. STANDAR KOMPETENSI
2 Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis dalam menulis narasi melaporkan dan menulis kejadian aktual dan menulis pengumuman.
B. KOMPETENSI DASAR
2.1 Menyusun paragraf.
C. INDIKATOR
1. Menyusun kalimat acak menjadi cerita logis berupa paragraf.
2. Menentukan kalimat utama dalam paragraf.
3. Menuliskan pokok pikiran utama dalam paragraf.
D. TUJUAN PEMBELAJARAN
1. Melalui latihan, siswa dapat menyusun kalimat acak menjadi cerita logis berupa paragraf/karangan dengan benar.
2. Setelah membaca cerita, siswa dapat menentukan kalimat utama dalam paragraf dengan tepat.
3. Setelah membaca cerita, siswa menuliskan pokok pikiran utama dalam paragraf dengan tepat.
Karakter siswa yang diharapkan:
1. Komunikatif
2. Aktif
3. Mandiri
E. MATERI PEMBELAJARAN
Teks cerita
Susun paragraf di handap ieu jadi caritaan nu runtuy!
Sireum jeung Japati
Teu lila, aya hiji tukang muru manuk leumpang dihandapeun tangkal tempat manuk japati euntreup. Leungeuna nyekelan ketepél. Sireum anu nyaho pamaksudan tukang muru manuk gancang nyoco sukuna. Tukang muru manuk muragkeun ketepélna ngagorowok kanyenyerian. Manuk japati nyaho yén aya bahaya anu ngancem tuluy gagancangan ngapung luhur ka langit. (1)
Aya hiji manuk japati euntreup dina hiji tangkal di sisi wahangan éta. Manéhna merhatikeun naon nu keur kajadian, jeung muragkeun salembar daun kana wahangan. Sanajan ripuh, sireum éta ngarayap naék kana daun nu ngambang nu teu lila mawa manéhna ka sisi wahangan. (2)
Dina hiji beurang anu panas, aya hiji sireum lumpat ka wahangan. Manéhna kahausan pisan. Kusabab rurusuhan, manéhna labuh tisolédat ka jero cai nu tuluy malidkeun manéhna ka tengah wahangan. "Tulung, tulung kuring!" manéhna tutuluyan ménta tulung. Sakeudeung deui manéhna bakal tilelep. (3)
Peucang nu Pinter
Dina hiji poé, Peucang ngarasa lapar anu kacida. Manéhna néangan (1)...........kaditu-kadieu, tapi teu manggih waé. Pas pasosoré, Peucang nempo monyét keur (2).......... cau diluhureun tangkal. Ngeunah pisan katempona.
Peucang kacida hayang ngadahar éta (3)........... Mung kumaha carana nya nyokot éta cau? (4)............ tangkal teu bisa. Ari (5).............ka monyét pasti teu dibéré. Da monyét kawéntar (6)..............na. Peucang néangan cara. Peucang ahirna (7)............ cara.
Manéhna ngabalédog Monyét ku batu nu laleutik. Mimitina (8)........... teu paduli. Peucang teu putus harepan. Peucang tuluy ngabalédogan Monyét. Manéhna hayang nyieun Monyét (9)............... Lila-lila Monyét jadi kesel jeung ahirna ngamuk. Manéhna malik ngabalédogan Peucang. Mimitina monyét ngabalédog ku kulit cau. Geus kulit cau na béak, Monyét ngabalédog ku (10).......... na.
Peucang api-api nyeri. Monyét beuki sumanget ngabalédogan Peucang nepi ka kabéh cau na dibalédogkeun ka Peucang. Monyét ngarasa puas tuluy indit tina tangkal eta.
Cara Peucang meunangkeun hasil. Saenggeus Monyét indit, Peucang tuluy ngumpulkeun cau. Didaharna cau-cau éta. Ngeunah pisan.
F. PENDEKATAN DAN METODE PEMBELAJARAN
1. Pendekatan : Kontekstual
2. Model : Contekstual Teaching Learning (CTL)
3. Metode : Diskusi, penugasan, ceramah
G. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Kegiatan
|
Deskripsi Kegiatan
|
Alokasi Waktu
|
Kegiatan Awal
|
-Guru mengucapkan salam dan menyapa siswa.
-Siswa dengan bimbingan guru mengondisikan diri untuk siap mengikuti pembelajaran.
-Siswa berdoa yang dipimpin oleh ketua kelas.
-Guru mengecek kehadiran siswa.
-Guru memberikan motivasi agar siswa semangat belajar.
-Guru melakukan apersepsi dengan menceritakan suatu kisah pendek.
-Siswa mendengarkan penjelasan dari guru tentang kegiatan yang akan dilakukan dan menyampaikan tujuan pembelajaran.
|
7 menit
|
Kegiatan Inti
|
Eksplorasi
-Siswa membaca teks cerita yang runtutan kalimatnya diacak.
Elaborasi
-Siswa menyusun kalimat menjadi paragraf yang runtut.
-Siswa melengkapi paragraf dengan kalimat yang sesuai.
-Siswa menuliskan kalimat utama dari paragraf cerita.
-Siswa menuliskan pokok pikiran utama dari paragraf cerita.
Konfirmasi
-Siswa bersama guru bertanya jawab tentang hal-hal yang belum diketahui siswa.
-Siswa bersama guru bertanya jawab meluruskan kesalah pahaman dan memberikan penguatan.
|
40 menit
|
Kegiatan Penutup
|
-Siswa bersama guru menyimpulkan materi pembelajaran.
-Siswa dipimpin oleh ketua kelas berdoa sebelum mengakhiri pembelajaran.
-Guru mengucapkan salam.
|
23 menit
|
H. SUMBER DAN MEDIA PEMBELAJARAN
1. Sumber belajar
Teks cerita
2. Media pembelajaran
Gambar pada cerita
I. PENILAIAN
1. Prosedur : Selama kegiatan berlangsung
2. Jenis penilaian : Non-tes
3. Bentuk penilaian : Pengamatan
4. Alat penialain : Daftar cek
No.
|
Indikator
|
Kriteria
|
|
Ya
|
Tidak
|
||
1.
|
Siswa dapat menyusun kalimat acak menjadi cerita logis berupa paragraf/karangan.
|
|
|
2.
|
Siswa dapat menentukan kalimat utama dalam paragraf.
|
|
|
3.
|
Siswa dapat menuliskan pokok pikiran utama dalam paragraf.
|
|
|
Tasikmalaya, 10 Februari 2017
Guru Pamong Praktikan
.............................. Rizki Siddiq Nugraha
NIP NIM 1301541
Mengetahui,
Kepala Sekolah
.............................
NIP
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)
Sekolah : SDN 2 Sindangpalay
Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : 5 (lima)/2(dua)
Pertemuan Ke : 3
Alokasi Waktu : 2 x 35 menit
Hari/Tanggal : Sabtu, 18 Februari 2017
A. STANDAR KOMPETENSI
2 Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis dalam menulis narasi melaporkan dan menulis kejadian aktual dan menulis pengumuman.
B. KOMPETENSI DASAR
2.1 Menyusun paragraf.
C. INDIKATOR
1. Menyusun kalimat acak menjadi cerita logis berupa paragraf.
2. Menentukan kalimat utama dalam paragraf.
3. Menuliskan pokok pikiran utama dalam paragraf.
D. TUJUAN PEMBELAJARAN
1. Melalui latihan, siswa dapat menyusun kalimat acak menjadi cerita logis berupa paragraf/karangan dengan benar.
2. Setelah membaca cerita, siswa dapat menentukan kalimat utama dalam paragraf dengan tepat.
3. Setelah membaca cerita, siswa menuliskan pokok pikiran utama dalam paragraf dengan tepat.
Karakter siswa yang diharapkan:
1. Komunikatif
2. Aktif
3. Mandiri
E. MATERI PEMBELAJARAN
Teks cerita
Susun paragraf di handap ieu jadi caritaan nu runtuy!
Sireum jeung Japati
Teu lila, aya hiji tukang muru manuk leumpang dihandapeun tangkal tempat manuk japati euntreup. Leungeuna nyekelan ketepél. Sireum anu nyaho pamaksudan tukang muru manuk gancang nyoco sukuna. Tukang muru manuk muragkeun ketepélna ngagorowok kanyenyerian. Manuk japati nyaho yén aya bahaya anu ngancem tuluy gagancangan ngapung luhur ka langit. (1)
Aya hiji manuk japati euntreup dina hiji tangkal di sisi wahangan éta. Manéhna merhatikeun naon nu keur kajadian, jeung muragkeun salembar daun kana wahangan. Sanajan ripuh, sireum éta ngarayap naék kana daun nu ngambang nu teu lila mawa manéhna ka sisi wahangan. (2)
Dina hiji beurang anu panas, aya hiji sireum lumpat ka wahangan. Manéhna kahausan pisan. Kusabab rurusuhan, manéhna labuh tisolédat ka jero cai nu tuluy malidkeun manéhna ka tengah wahangan. "Tulung, tulung kuring!" manéhna tutuluyan ménta tulung. Sakeudeung deui manéhna bakal tilelep. (3)
Peucang nu Pinter
Dina hiji poé, Peucang ngarasa lapar anu kacida. Manéhna néangan (1)...........kaditu-kadieu, tapi teu manggih waé. Pas pasosoré, Peucang nempo monyét keur (2).......... cau diluhureun tangkal. Ngeunah pisan katempona.
Peucang kacida hayang ngadahar éta (3)........... Mung kumaha carana nya nyokot éta cau? (4)............ tangkal teu bisa. Ari (5).............ka monyét pasti teu dibéré. Da monyét
Loading...
kawéntar (6)..............na. Peucang néangan cara. Peucang ahirna (7)............ cara.
Manéhna ngabalédog Monyét ku batu nu laleutik. Mimitina (8)........... teu paduli. Peucang teu putus harepan. Peucang tuluy ngabalédogan Monyét. Manéhna hayang nyieun Monyét (9)............... Lila-lila Monyét jadi kesel jeung ahirna ngamuk. Manéhna malik ngabalédogan Peucang. Mimitina monyét ngabalédog ku kulit cau. Geus kulit cau na béak, Monyét ngabalédog ku (10).......... na.
Peucang api-api nyeri. Monyét beuki sumanget ngabalédogan Peucang nepi ka kabéh cau na dibalédogkeun ka Peucang. Monyét ngarasa puas tuluy indit tina tangkal eta.
Cara Peucang meunangkeun hasil. Saenggeus Monyét indit, Peucang tuluy ngumpulkeun cau. Didaharna cau-cau éta. Ngeunah pisan.
F. PENDEKATAN DAN METODE PEMBELAJARAN
1. Pendekatan : Kontekstual
2. Model : Contekstual Teaching Learning (CTL)
3. Metode : Diskusi, penugasan, ceramah
G. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Kegiatan
|
Deskripsi Kegiatan
|
Alokasi Waktu
|
Kegiatan Awal
|
-Guru mengucapkan salam dan menyapa siswa.
-Siswa dengan bimbingan guru mengondisikan diri untuk siap mengikuti pembelajaran.
-Siswa berdoa yang dipimpin oleh ketua kelas.
-Guru mengecek kehadiran siswa.
-Guru memberikan motivasi agar siswa semangat belajar.
-Guru melakukan apersepsi dengan menceritakan suatu kisah pendek.
-Siswa mendengarkan penjelasan dari guru tentang kegiatan yang akan dilakukan dan menyampaikan tujuan pembelajaran.
|
7 menit
|
Kegiatan Inti
|
Eksplorasi
-Siswa membaca teks cerita yang runtutan kalimatnya diacak.
Elaborasi
-Siswa menyusun kalimat menjadi paragraf yang runtut.
-Siswa melengkapi paragraf dengan kalimat yang sesuai.
-Siswa menuliskan kalimat utama dari paragraf cerita.
-Siswa menuliskan pokok pikiran utama dari paragraf cerita.
Konfirmasi
-Siswa bersama guru bertanya jawab tentang hal-hal yang belum diketahui siswa.
-Siswa bersama guru bertanya jawab meluruskan kesalah pahaman dan memberikan penguatan.
|
40 menit
|
Kegiatan Penutup
|
-Siswa bersama guru menyimpulkan materi pembelajaran.
-Siswa dipimpin oleh ketua kelas berdoa sebelum mengakhiri pembelajaran.
-Guru mengucapkan salam.
|
23 menit
|
H. SUMBER DAN MEDIA PEMBELAJARAN
1. Sumber belajar
Teks cerita
2. Media pembelajaran
Gambar pada cerita
I. PENILAIAN
1. Prosedur : Selama kegiatan berlangsung
2. Jenis penilaian : Non-tes
3. Bentuk penilaian : Pengamatan
4. Alat penialain : Daftar cek
No.
|
Indikator
|
Kriteria
|
|
Ya
|
Tidak
|
||
1.
|
Siswa dapat menyusun kalimat acak menjadi cerita logis berupa paragraf/karangan.
|
|
|
2.
|
Siswa dapat menentukan kalimat utama dalam paragraf.
|
|
|
3.
|
Siswa dapat menuliskan pokok pikiran utama dalam paragraf.
|
|
|
Tasikmalaya, 10 Februari 2017
Guru Pamong Praktikan
.............................. Rizki Siddiq Nugraha
NIP NIM 1301541
Mengetahui,
Kepala Sekolah
.............................
NIP
Demikianlah Artikel RPP Bahasa Sunda SD Kelas 5 Semester 2 Materi Menyusun Paragraf
Sekianlah artikel RPP Bahasa Sunda SD Kelas 5 Semester 2 Materi Menyusun Paragraf kali ini, mudah-mudahan bisa memberi manfaat untuk anda semua. baiklah, sampai jumpa di postingan artikel lainnya.
Anda sekarang membaca artikel RPP Bahasa Sunda SD Kelas 5 Semester 2 Materi Menyusun Paragraf dengan alamat link https://gurupintarmengajar.blogspot.com/2017/02/rpp-bahasa-sunda-sd-kelas-5-semester-2.html
0 Response to "RPP Bahasa Sunda SD Kelas 5 Semester 2 Materi Menyusun Paragraf"
Post a Comment